Klima Montajı için lütfen şehir seçin.

Klima Montajı

Klima Montajı Arayın, Hemen Geliriz! #1. Kalite Hizmet 1 Yıl Garanti En Yakın Servis %100 Güvenilir Hızlı, Hesaplı, Kaliteli Hizmet Hijyen Kurallarına Uygun Kesin Çözüm

 Klima Montajı

İçindekiler

İklimlendirme sistemi denilince akla klimalar gelmektedir. Klima yaz ve kış aylarında bizlere ısıtma ve soğutma işlemi ile kolaylık sağlamaktadır. Klimanın varlığı ile daha konforlu bir hayat sürmemiz sağlanır. Klimanızın yerini değiştirmek istediğinizde ya da taşındıktan sonra klimanızı yeniden taktırmak istediğinizde klima montaj servisi desteğine ihtiyaç duyarsınız. Öncelikle klimalar ilk alındığında montaj yapılırken doğru bir montaj yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde klima bize yararlı olmaz. Klima montajı yaptırmak için klima montaj servisi ile iletişime geçip hizmet almalısınız. 

Arçelik, Vestel; Daikin, Beko, Bosch, Alarko, Airfel, Demirdöküm veya Fujiplus gibi markalar klima da öncü markalardandır. Klimanızın markası ne olursa olsun montajının bir yetkili servis tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü yetkli servisler herhangi bir arıza durumunda sizlere güvenilir ve kaliteli hizmet sağlamaktadır. Klima montaj servisi birçok markanın yetkili servisi olarak öne çıkar.

Klima Montaj Servisi

Marka, model fark etmeksizin klimalar hayatımızda önemli bi yere sahiptir. Klimalar önemli olduğu kadar, montajının işinin ehli ve bu konuda gerekli bilgiye sahip kişiler tarafından da yapılması önemlidir. Klima montajı basit bir iş gibi gözükse de birçok teferruatı içinde barındırmaktadır. Bu teferruatlara uyulması ve bulunan ortama uygun monte edilmesi zor bir iştir. Bu nedenle klima montajı yapılması gerektiği zaman mutlaka işinin ehli, profesyonel klima montaj servisinden hizmet almalısınız. 

Klima montajının yapılacağı yerler farklı olabilir. Bunun yanı sıra montajının yapılacağı klima tipi de farklı olabilir. Örneğin salon tipi klima, yer tipi klima, tavan kliması gibi modeller ile bu klimaların montaj edilme sistemi farklıdır. Bu sebeple her tip klimanın nasıl montaj yapılması gerektiği konusunda uzman olan bir servisten hizmet almalısınız. Size en yakın klima montaj servisi numarası aradığınız zaman web sitemizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. İletişime geçeceğiniz müşteri temsilcisinden servisten montaj için randevu oluşturabilirsiniz. 

Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klima montajı ilk olarak klima alım esnasında başlar. Burada nereye takılacak ise ona uygun bir seçim yapılmalıdır ki daha iyi bir montaj yapılabilsin. Montajı yapılmadan önce klima iç ünite montajı ve klima dış ünite montajı için doğru noktalar belirlenir. Klimanın hangi odaya, hangi noktaya yerleştirileceği, dış üniteyle arasındaki bağlantının en verimli şekilde gerçekleştirilmesi önem taşır. Yer belirlendikten sonra klima montaj ekipmanları ile işe başlanır. Klima montaj servisi personeli önce iç üniteyi yerine asmak üzere duvarda simetrik duracak şekilde ölçü alır ve üniteyi taşıyacak olan askıları duvara sabitler. Dış ünitenin iç ünite ile bağlantısını sağlayan bakır boru için matkapla duvara delik açılır.

İkinci aşama ise dış ünite ayaklarının ölçü alınarak dış cepheye sabitlenmesidir. Klima dış ünite montajının nasıl yapıldığı önemli bir konudur. Aksi halde dış ünitenin verimli çalışması engellenebilir, ünite fiziksel bir tehlike haline gelebilir. Duvara yerleştirilen taşıma ayaklarına klimanın dış ünitesi yerleştirilerek sabitlenir. İç ve dış ünite arasında bağlantı sağlayacak olan bakır borunun ölçüsü bu aşamada alınır ve boru ideal ölçüde kesilir. Kabloların klima içindeki geçişi ve bağlantısı tamamlanır. Bu işlem tamamlandıktan sonra klima tesisatı ve klima ünitesinde kaçak olup olmadığı kontrol edilir. İç ve dış ünite arasında drenaj borusu bantla sabitlenir böylece üniteler arasındaki yerine yerleştirilir. Boruların ve kabloların izolasyon, kontrolü tamamlandıktan sonra klimanın iç ünitesi yerine oturtularak sabitlenir. Ünite montajında ve bağlantı kablolarında, elektrikte, borularda bir sorun olup olmadığından emin olmak isteyen personeller, klimayı çalıştırarak test eder. Herhangi bir sorun yoksa montaj sona erer.

Klima Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima montajının yapılması dikkat edilmesi gereken bir konudur çünkü yanlış montaj sebebi ile klima sık sık arızalanabilir. Bu nedenle klima montajı uzmanlık isteyen bir konudur. Bu nedenle işinde uzman klima montaj servisi ile iletişime geçerek bilgi ve hizmet almasınız. Klima montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Klimayı takacağınız yer en ideal nokta olmalıdır. Kolay montaj bölgesi değil verimli performans bölgesi seçilmelidir.
 • Klima montaj yüksekliği önemlidir, buna dikkat edilmesi gerekir. Çok aşağıya takılan klimalardan yeterli performans alınmaz.
 • Montaj da mutlaka kaçak olup olmadığına dikkat edilmelidir. Klimanın dış ünitesi yağmur, kar temasından uzak olmalıdır.
 • Güvenlik sebebiyle montaj işleminin farklı elektronik cihazlarla yan yana olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Montajı yapılmış bir klima arıza, tamir sebebiyle sökülmüşse tekrar montajı yapılırken bağlantı aparatları, taşıma askıları kontrol edilmelidir. Klima tamiri esnasında gözden kaçan noktalar olabilir, bu nedenle montajı ekstra dikkatli yapılmalıdır.
Klima İç Ünite Montajı

Klima montajı yapılmadan önce cihazı çalıştıracak elektrik kablo kesitini, otomatik sigorta değerini, ünitelerin konulacak yerin uygunluğu seçimine dikkat etmelidir. Klima iç ünite montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Drenaj suyu tahrik doğal akışı ile tahliye edilebilmelidir.
 • Ünitelerin monte yeri parlayıcı/yanıcı gazların yakınında olmamalıdır.
 • Monte edileceği yer, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
 • İç ünitenin asılacağı yer, ünite ağırlığını taşıyabilecek bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Üniteler, sistemin genel performansını etkileyebilecek ısı kaynaklarının yanlarına yerleştirilmemelidir.
 • Klimanın mekânı kullanan insanların üzerine direkt olarak üflemesi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
 • İç ünitenin monte edileceği yer ve bırakılacak boşluklar konusunda teknik dokümanlara ve kılavuza bakılmalıdır.
 • Üniteler mutfak, banyo, çamaşırhane, vb. gibi aşırı nemli ortamlara monte edilmemelidir. Aşırı nem sistem performansını azaltabilir.

Klima montajı konusunda bilgi almak istediğiniz de ya da klima montajı yaptırmak istediğiniz de mutlaka en yakın klima montaj servisi ile iletişime geçmelisiniz. 

Klima Dış Ünite Montajı

Klima montajında önemli adımlardan biri de dış ünite montajıdır. Klima dış ünitelerinin ise iki şekilde montajı mümkündür. Birincisinde split klima askı setleri kullanılarak duvara montajı yapılır. Diğerinde ise dış ünite zemine monte edilir. Klima dış ünitesinin yeri belirlenirken şu adımlara dikkat edilir:

 • Klima dış ünite montajı kapalı alanlara yapılmamalıdır. Klima dış ünitesi, dış ortam havasının üzerinden rahatça dolaşabileceği, klima üfleme havasının homojen dağılım yapabileceği bir yere kurulmalıdır.
 • Yer seçiminde tamir, bakım, montaj ve gerektiğinde demontajın rahatça gerçekleştirilebilmesi için dikkat edilmelidir.
 • Dış ünite zemine monte edilmeyecekse kullanılacak askı setinin dış ünitenin ağırlığının en az beş katını taşıyabilecek dayanıklılıkta olması gerekmektedir. Ayrıca dış ünitenin montajının yapılacağı duvar, dış ünite ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkta olmalıdır. Vibrasyon sesinin duyulmaması için dış ünite montajı duvarın ortasına yapılmamalı, mümkün olduğunca kolon ve kirişlere yakın monte edilmelidir.
 • Dış ünite, ısı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın monte edilmemelidir.
 • Mümkün olduğunca yatak odası, çalışma odası ve çocuk odalarının uzağına, üfleme havasının yakındaki pencerelerden içeri girmeyecek ve oluşturacağı gürültü komşuları rahatsız etmeyecek bir yerde konumlanmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dış ünite çalışma sesi rahatsızlık verecektir.

Dış ünite zemine montaj edilecekse yerden en az 10 cm yukarıda bir kaide üzerine montajı yapılır. Bunun nedeni yağan yağmur, kar vb. sularının klimanın içerisine birikmesini engellemektir. Dış ünitenin zemine monte edileceği durumlarda zeminin eğimsiz, düzgün olmasına ve tabanda biriken suyun kolaylıkla tahliye edilebileceği bir yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir. Dış ünite devrilmelere ve hareket ettirilmeye karşı yere sabitlenmelidir.