Oto Elektrikçi için lütfen şehir seçin.

Oto Elektrikçi

Oto Elektrikçi Arayın, Hemen Geliriz! #1. Kalite Hizmet 1 Yıl Garanti En Yakın Servis %100 Güvenilir Hızlı, Hesaplı, Kaliteli Hizmet Hijyen Kurallarına Uygun Kesin Çözüm

 Oto Elektrikçi

İçindekiler

Oto Elektrikle ilgili sorunlar kesinlikle ciddiye alınması gereken sorunlardır. Aracınızdaki bir kısa devre ya da benzeri ufak görünen durumlar çok ciddi hasarlara sebep olabilir. Bu sebepler arızalanmalar demektir. Oto elektrikçi arabanızda elektrik ile alakalı olan arızanın tespiti konusunda sizlere hizmet vermektedirler. 

Yalnızca arabayı süren kişi için değil etraftaki yayalar ve sürücüler için de oldukça önemlidir. Aracınızdaki sinyal lambalarının veya fren lambalarının yanmıyor olması diğer sürücüleri ve yayaları ciddi tehlikeye sokabilir.

Oto Elektrikçi Ne İş Yapar?

  • Aracın aydınlatma, ısıtma sistemlerindeki arızayı bulur ve aracı onarır,
  • Oto elektrik tesisatını döşer, gerekli ayarları teknik kurallara uygun olarak yapar,
  • Değişik marka ve modeldeki taşıtların marş motorları, marşşalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri (konjektör), aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme sistemlerini kontrol eder, bunların arızalarını saptar.
  • Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolar. Elektrikli araçlar çalıştığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Motorun çalışmadığı zamanlarda ışıkları ve özel alanları çalıştırır. 
  • Motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik verir.

Bu tarz durumların yaşanmaması için aracınızın elektrik sistemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve eğer bir arıza varsa giderilmesi gerekmektedir. Araç elektrik ve elektroniği konusunda uzman ustalarımızla beraber aracınızı tüm elektrik problemlerinize çare bulmaktayız.

Oto Elektrik Klima

Klimalar araçlarda sıcak soğuk hava dengesini sağlayan araçlardır. Klimanın görevi sadece araç içi sıcaklığı ayarlamak olmayıp aynı zamanda araç içi nem oranını da ayarlayıp temiz hava sirkülasyonunu  sağlamaktadır. Oto klima tamiri hizmeti veren firmalar klimalardaki arızaların durumuna göre klima elektrik tamiri uygulayabilmektedir. Aynı firmalar bazı klima arızalarında klima montajı hizmeti de sağlamaktadır. 

Klimanızı çalıştırdığınızda klima çalışma sesi geliyor ancak klima dışarıya rüzgar üflemiyorsa ve hava filtreleriyle fan motorunda arıza yoksa klimanın elektronik kontrol ünitesinde arızası olabilir. Elektrik kontrol ünitesinde PCB adı verilen çipli bir sistem bulunmaktadır. PCB klima sisteminde fan motorunun çalışması ve aktarımın yapılmasını sağlamaktadır. PCB ile yapılan aktarım miktarı avometre denen araç ile tespit edilebilir. Eğer yapılan ölçümde aktarım miktarı yetersiz ise PCB’nin başka bir PCB ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Akü Nedir?

Akü kutup başları akünün üzerinde kurşundan yapılmış olan artı(+) ve eksi(-) şeklinde yerleştirilmiştir. Artı kutup başı eksi kutup başına göre daha kalındır. Araçlarda bulunan aküler sulu tip elektrolitli akülerdir. Bu tür aküler de eleman kapakları açılarak elektrolitik seviyesi kontrol edilmelidir. Elektro likit seviyesi kurşun levhalarının 1 cm üzerinde olması gerekmektedir. Seviye düşükse Saf su ilave edilerek tamamlanır.

Akü araca bağlanırken ilk önce + artı sonra – eksi kutup başları bağlanmalıdır. Sökülürken de bu işlemin tam tersi yapılır. Kışın akü akümülatörün donmaması için tam şarj edilmelidir.

Aydınlatma Sistemi 

Frenlerde, dönüşlerde, kavşak ve tepe üstlerine yaklaşırken diğer sürücüleri uyarmak ve ikaz etmek için kullanılır. Akünün üzerinden gelen elektrik akımı sigorta üzerinden geçerek lamba anahtarına gelir. Anahtar çevrildiğinde elektrik lambalara gider ve şasiye ulaşır. Böylece devre tamamlanmış olur.

Lambalar yanmıyorsa: Sigorta ve lamba anahtarına bakılır. Sigorta yanmış ise:  Aynı amperde farklı sigortayla değiştirilir. Yanan sigorta teli kullanılmamalıdır. Aynı devreye bağlı lambaların ışık şiddeti farklıysa: Sönük ve soluk olanın şase bağlantısı iyi değildir, oksitlenmiş olabilir, ampulü farklı güçte olabilir veya dış cam temiz değildir.

Kullanılan lamba ve sigortaların uygun olması çok önemlidir. Far ayarları kısa farlar 25 metreyi uzun farlar 100 metreyi gösterecek şekilde ayarlanır. Uzun far yandığında Göstergede mavi kısa far yandığında ise yeşil ışık yanar.

Nöbetçi Oto Elektrikçi

Kullanmış olduğumuz profesyonel ekipmanlar her türlü problemin çözülebilmesi ve kısa sürede tamir edilebilmesi için müşterilerimize sunulmaktadır. Gece açık oto elektrikçi olarak tüm ilçelerde var olan problemlerin çözülebilmesi adına ekibimiz hızlı bir şekilde işlemlerini yürütür. 

Aynı zamanda araçların bulunduğu noktadan çekilmesi ve tamir edilmesi adına da yine firmamız her zaman hizmetinizde açıktır. 7/24 Oto Elektrikçi aradığınızda web sitemizi kullanabilirsiniz. 

Oto Elektrik Sistemleri

Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolar. Elektrikli araçlar çalıştığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Motorun çalışmadığı zamanlarda ışıkları ve özel alanları çalıştırır. Motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik verir. 

Akü kutup başları akünün üzerinde kurşundan yapılmış olan artı(+) ve eksi(-) şeklinde yerleştirilmiştir. Artı kutup başı eksi kutup başına göre daha kalındır. Araçlarda bulunan aküler sulu tip elektrolitli akülerdir. Bu tür aküler de eleman kapakları açılarak elektrolikit seviyesi kontrol edilmelidir. Elektro likit seviyesi kurşun levhalarının 1 cm üzerinde olması gerekmektedir. Seviye düşükse Saf su ilave edilerek tamamlanır. Akü araca bağlanırken ilk önce + artı sonra – eksi kutup başları bağlanmalıdır. Sökülürken de bu işlemin tam tersi yapılır. Kışın akü akümülatörün donmaması için tam sarj edilmelidir.

Bazı Oto Elektrik Arızaları

LAMBALAR YANMIYORSA: Sigorta ve lamba anahtarına bakılır.

SİGORTA YANMIŞ İSE: Aynı amperde farklı sigortayla değiştirilir. Yanan sigorta teli kullanılmamalıdır.

AYNI DEVREYE BAĞLI LAMBALARIN IŞIK ŞİDDETİ FARKLIYSA: Sönük ve soluk olanın şase bağlantısı iyi değildir, oksitlenmiş olabilir, ampülü farklı güçte olabilir veya dış cam temiz değildir.

Kullanılan lamba ve sigortaların uygun olması çok önemlidir. Far ayarları kısa farlar 25 metreyi uzun farlar 100 metreyi gösterecek şekilde ayarlanır. Uzun far yandığında Göstergede mavi kısa far yandığında ise yeşil ışık yanar.

MARŞ SİSTEMİ

Motorun çalışması için ilk hareketi sağlar. Marş basma süresi 10-15 saniye olmalıdır. Uzun süre basılırsa akümülatör boşalır yani akü biter. Motor çalışırken marşa basılırsa marş dişlisi zarar görür. Marşa basıldığında araç çalışmıyorsa; akü boşalmış olabilir, akü kutup başları gevşemiş veya oksitlenmiş olabilir.

ŞARJ SİSTEMİ

Motor çalışmaya başladığı andan itibaren aracın elektrik ihtiyacını karşılar ve aküyü şarj eder. Seyir halindeyken şarj gösterge lambası yanarsa en kısa zamanda bir elektrik ustasının yanına gidilip aracın gösterilmesi gerekir.

Aracın lambaları sık sık patlıyorsa dinamodan çıkan akımı ayarlayan regülatör arızalanmıştır.

ATEŞLEME SİSTEMİ

Silindire sıkışan hava yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan sistemdir.